Jen to trošičku ztište

Jmenuji se Ondra Seidl a jsem svatební DJ s praxí přes 20 let.

Za dobu mého působení jsem odehrál tisíce akcí z nichž bylo několik stovek svateb. Právě svatbám se chci v tomto článku věnovat.

Možná si říkáte, proč tento článek píšu, že to v podstatě nemusí být moje starost…. nemusí to být dokonce starost ani DJe nebo kapely, která hraje přímo na Vaší svatbě… Chtěl bych ale všem nevěstám poskytnout informace, které jim nikdo jiný nedá. Tyhle podstatné věci se totiž dozvíte spíš od DJe nebo kapely, než od provozovatele úžasného místa, který chce mít „svůj kšeft“.

Poslední roky sledujeme doslova BOOM svatebních míst. Jsou to stodoly, mlýny, statky, restaurace i zámky… Skoro si říkám, že kdo nevlastní svatební místo, není IN a na svatební mapě nemůže nic znamenat. Tohle rozšíření svatebních míst a přiblížení se tak všem snoubencům na dosah s sebou ale nese jedno velké riziko a to je právě rušení nočního klidu.

Velmi často se setkávám s tím, že provozní takového místa řekne snoubencům na předsvatební schůzce něco ve smyslu: „U nás je to v pohodě, sousedům to nevadí“ .. nebo také „hrát můžete jak chcete, maximálně ve 22:00 trochu ztišíte muziku a je to v pohodě“ … To ale není v pohodě! Hodní sousedi budou možná první měsíc provozu.. někdy dokonce i první svatební sezónu.. Ale každý pohár může přetéct a sousedům tak hluk každou sobotu prostě začne vadit a začnou stížnosti. Začnou jezdit kontroly od policie, začnou se psát stížnosti a jednoho dne se dostane takový provozovatel do situace, kdy už neříká „máme hodné sousedy“, ale začne říkat tu druhou větu „Maximálně ve 22h ztišíte hudbu“.

Víte co se stane, když DJ ztiší hudbu?

Svatba se zastaví. Lidé přestanou tančit, jelikož na tichou muziku nikdo tančit nebude. Nejde dokonce ani hrát oblíbené svatební hry (mluvené slovo z aparatury je ještě pronikavější než samotná hudba).

Aby lidé tančili, musí muziku vnímat nejen sluchem, ale také vibrace nízkých frekvencí. Když si doma chcete zatančit u televize nebo rádia, taky si dáte „volume do práva“ … Tančili jste někdy na muziku z Vašeho mobilního telefonu? Nejspíš ne – protože hraje potichu. Tak to prostě je. Při hlasité TV doma můžou 2-3 lidi tančit – je to malý prostor, který repro z TV pokryjí vcelku dostatečně. Když máte ale místo obýváku v bytě sál 200m2 (10x20m), tak už TV nestačí… Proto DJs vozí velké reproboxy – aby pokryly celý ten prostor a dalo se tančit. Ve chvíli, kdy muziku ztiší na úroveň hlasité TV všechen ten zvuk pohltí velký prostor a zdá se, že hraje potichu – nic se vás už nesnaží rozhýbat do rytmu beatů. (Stejně je to se svatbou venku – DJ potřebuje vyšší výkon reproboxů, aby ozvučil svatbu)

Nejsmutnější na svatbě je pohled na prázdný parket!

tomu se dá zabránit

Chcete si svatbu užít jako party? Mejdan? V tom případě hledejte místo, kde Vám to umožní.

Dříve se svatby konaly převážně v kulturních domech, společenských sálech nebo i restauracích – to má své opodstatnění: Ten prostor byl schválen pro společenské akce, takže ve 22:00 zavřete okna a dveře a opravdu můžete pařit do rána. Svatební stodola s mezerami mezi prkny sice vypadá skvěle na fotkách, ale nemůžeme od toho očekávat, že tam bude zvuková izolace okolí. JInými slovy: Sousedi uslyší každé cinknutí příboru a po „večerce“ budou chtít svůj klid a nejspíš se asi chtějí také vyspat.

O poznání lépe než stodoly jsou na tom mlýny.

Ne že by tam byla izolace zvuku nějak výrazně lepší… to je asi podobné… ale často je tam možnost se uzavřít do nějaké zděné „mlýnice“ s metrovými zdmi a hlavně: mlýny jsou velmi často naprosto na samotě – u lesa, u vody… Pokud jsou sousedé dostatečně daleko, opět nic nebrání tanci do ranních hodin.

Do kdy se bude tančit?

Z praxe vím, že nejčastěji svatební party končí mezi 1. a 2. hodinou ranní. Dříve končí pouze ty, kde se ve 22:00 ztiší muzika a déle než ve 2:00 končí spíš velké svatby (nad 100 osob) mimo město nebo prostě s partou lidí, která má v oblibě tanec a zábavu.

Když už to nejde jinak

DJ má vždy oproti kapele výhodu, že může hrát aspoň potichu (u kapely to moc nejde, u kapely s bicími to nejde vůbec)

Je to ale k něčemu dobré? Mluvit do mikrofonu taky nemůže – takže hry nejdou.

V podstatě jediné, co se dá dělat je hrát ploužáky (tam se ještě trochu tančit dá) a muziku jako podkres, nicméně pro ploužáky je na svatbě daleko vhodnější čas hned po prvním tanci novomanželů a dále pak na samotném konci.. Tedy třeba kolem 1h .. Osobně ale preferuji party na kterou se nezapomíná. Večer plný tanečních hitů, protančené střevíce i propocené košileTo je podle mě mejdan a taková má být svatba.

Jaké místo tedy vybrat?

Nebudu uvádět místa, kde jsem tento zásadní problém řešil, ale nejčastěji se jednalo o svatební stodoly. Pokud je u stodoly restaurace (nebo jiný prostor), kam se můžete po 22h přesunout, máte velkou výhodu. Někteří DJs nechtějí aparaturu stěhovat – je jasné, že tam bude chvíli ticho a tak nějak „spadne řemen“… Ale jen na chvíli a pak se to dá zase rozjet. Takže já osobně budu vždy radši stěhovat aparaturu, než hrát jako podkres. Stěhování aparatury trvá cca 30-50 minut.. Lze to však minimalizovat například druhou aparaturou (obvykle za nějaký příplatek), nebo alespoň stěhováním třeba už od 21:30, kdy se nechá hrát podkres a mezi tím se stěhuje aparatura. Ve 22:00 pak může začít plnohodnotná party „uvnitř“.

Co je dobré ještě vědět:

1) Pro mejdan je důležité, aby bylo vše pohromadě. (Sezení, bar, raut a DJ s parketem).. Jakmile je jedno někde dál, vždy se bude tančit o trochu méně.

2) Čím méně členitý prostor, tím lépe (proto taky domy kultury jsou jedna velká místnost)

3) Alkohol – možná to je smutné, ale lidé prostě nějakou tu „kapku“ tvrdého potřebují… Nemusíte utrácet desítky tisíc za drahé rumy, ale mít k dispozici několik lahví destilátů je rozhodně ku prospěchu.

4) Ideální počasí pro pořádný mejdan je zima a déšť. Při sluníčku všichni vyhledávají stín a nechtějí se hýbat. Když je počasí špatné, hosté jsou v restauraci, baví se, pijí, jedí, tančí… Takže nevěšte hlavu, že předpověď není nejlepší. Navíc i fotografové raději fotí při zatažené obloze (nejsou ostré stíny v obličeji, nepřivírají oči atd..)

5) Naplánujte první tanec hned v podvečer (17h) – spousta lidí ctí tradici, že novomanželé otvírají parket… Takže v 17h první tanec, do 17:30 ploužáky, pak hned hod kytice, svatební kvíz a další hry… a od 20:00 už tančíme do rána 🙂

6) Při připravování harmonogramu konzultujte časy i s fotografem a DJem (každý bude mít nějaké připomínky co a kdy je nejlepší)

Jaké hry udělat?

1) Svatební kvíz je známá klasika, kterou nic nezkazíte (modifikace této hry najdete v odkazu)

2) Rok s novomanželi – patrně nejoblíbenější svatební hra

3) Královský kočár – jeho popularita postupně opadá, ale nejčastěji kvůli „panákování“. Místo panáků ať se každý napije svého oblíbeného drinku a je po problémech 🙂

Naopak na oblibě klesají hry typu: Poznej ženicha/nevěstu podle…..  Únos nevěsty (konečně :)), Tanec s balónky, Židlový tanec atd..

Rok s novomanželi

PO 22 HODINĚ SILENT DISCO – SUPER ZÁBAVA!

Je to již několik let, kdy jsem se poprvé setkal se „silent disco“. Tenkrát se jednalo o klasickou diskotéku v klubu, kde všichni návštěvníci měli sluchátka na uších, na pódiu 2 DJs a každý hrál jiný styl (1) klasickou diskotéku, 2) rnb/hip hop, rock a ploužáky). Návštěvníci si mohli tlačítkem na sluchátkách zvolit, kterého DJe budou poslouchat… Takže v jeden okamžik na tanečním parketu několik párů ploužilo v objetí, ostatní skákali a tančili jako o život. Z reprobeden však tenkrát potichu hrála muzika od prvního DJs… Takže v podstatě nešlo úplně o „Silent“.. Nicméně už tenkrát jsem si říkal, že by se to na svatbě dalo využít a tak jsem to zkusil nabídnout několika snoubencům a také na facebooku do různých svatebních skupin. Velký úspěch to však nemělo a sklidil jsem se svou nabídkou spíš kritiku a tak jsem tento projekt odsunul k ledu.

ROK 2022  VŠE ZMĚNIL

V  letech 2021 a 2022 jsem měl nejvíce svateb za celou mojí kariéru svatebního DJe. Možná tomu přispělo i povědomí o mých službách, kdy je přirozené, že se internet postupně plní informacemi a stejně tak je více nevěst, které mě mohou doporučit. Zcela jistě zafungovala také vládní omezení z předchozích let, kdy se svatby částečně omezily a snoubenci tak nyní vše „dohání“ a svateb je tak opravdu velké množství. Jeden z předem nasmlouvanýách ženichů mě pár týdnů před svatbou kontaktoval s informací, že svatba buď musí končit o půlnoci, jelikož nesmí hrát ani tichá muzika a nebo musíme vymyslet jiné řešení. A takto vznikla myšlenka, že uděláme SILENT party od půlnoci. Ihned jsem kontaktoval kamaráda a kolegu DJe, který tato sluchátka vlastní, dojednal zapůjčení a cestou na svatbu vyzvedl 2 krabice plné bezdrátových sluchátek a příslušenství.

Rád bych podotkl, že svatba do půlnoci probíhala opravdu skvěle a tak bylo vše řádně „rozjeto“ a byl předpoklad, že to bude úspěšné. Novomanželé byli úžasní, měli perfektní hosty, bez kterých to prostě nejde, tančilo se, zábavou ani alkoholem se nešetřilo a blížila se půlnoc. Svědci se postarali o distribuci sluchátek (bylo nutno evidovat, kdo si která sluchátka bere, abychom v případě ztráty věděli, na koho se obrátit, aby nemusel ženich platit 1500,- za každá ztracená sluchátka) já jsem čtvrt hodinky před půlnocí začal vysílat signál do vysílače (měl jsem 2 frekvence, takže bylo možno si volit mezi automatickou sérií ploužáků a mnou přehrávanou hudbou a mluveným slovem, nicméně od ploužáků jsme na poslední chvíli upustili, takže nakonec byl pouze jeden program – jeden „stream“) a svatebčané se tak mohli postupně „připojovat“ a poslouchat jak z reprobeden, tak ve sluchátkách … úderem půlnoci jsem vypl reprobedny a čekal co bude dál…

Silent disco

No co Vám budu povídat, podívejte se na to sami na videu níže. Každopádně nečekal jsem takovou párty. Bylo to naprosto skvělé a těším se nyní velkému zájmu o tento doplněk na svatbu. Marketing zafungoval a myslím si, že rok 2023 bude vez namení SILENT WEDDING 🙂

Cena tohoto doplňku je 2500 Kč za 50 ks sluchátek nebo 3500 za 100 ks sluchátek.

Při větším počtu mě prosím kontaktujte s dotazem.