Plánujete svatbu a chcete si sami pouštět muziku?
Budete potřebovat připravit playlist na svatbu!
Diskuze na toto téma se na svatebních fórech objevuje docela často a tak se pokusím odpovědět na všechny nejčastější otázky na toto téma, vyvrátit některá tvrzení a přidat pár tipů, jak to udělat, aby to bylo co nejlepší. Začneme pozitivně – výhodami.
Výhody hudby z vlastního playlistu:
- Finanční úspora (lze využít bezplatná zkušební období, případně na měsíc verze PRO za „pár“ stovek
- Nemusíte mít na svatbě „cizího“ člověka, což pro někoho může být problém a dále také ušetříte za občerstvení pro něj (nicméně DJ toho obvykle moc nesní a nevypije – zkušenosti většiny mých kolegů)
- Můžete mít všechny skladby naprosto pod kontrolou
- Pokud vyberete vhodný zdroj (patrně Spotify), tak umí plynulé přechody, stejnou hlasitost, náhodné přehrávání….
Je mi líto, ale žádné další výhody tu nejsou. V podstatě se jedná opravdu pouze o finanční úsporu, která ovšem může být třeba i 20.000 Kč. Nicméně jak v diskuzi psal nevěstě jeden kolega: “Myslíte si, že je lepší mít hezké fotky za 20.000 z nudné svatby s muzikou zdarma z hudební banky, nebo mít nezapomenutelnou zábavu s profi DJem a fotky zdarma z mobilů všech hostů?“. Samozřejmě obě varianty jsou extrém, ale trochu pravdy, přiznejme si, na tom bude.
Nevýhody hudby z vlastního playlistu:
- Příprava hudby zabere mnoho hodin práce
- Musíte mít v místě svatby dobrý přístup k internetu, nebo si vše postahovat offline
- Samotný playlist na svatbu nestačí. Chybí vám člověk, který vezme mikrofon a hosty vyzve k prvnímu tanci, kde novomanžele uvede pod novým příjmením, oznámí krájení svatebního dortu, profesionálně odmoderuje svatební tradice a hry (Zábavu nejspíš udělá někdo z rodiny, ale samozřejmě to nebude takové, jako když to někdo dělá každý víkend. Je to asi jako v kuchyni: Svíčkovou pro manžela a 2 děti zvládne kde kdo, ale uvařit pro 80 lidí už taková legrace není)
- Žádná světla a hezká stage u parketu (světla lze půjčit, ale vždy to bude nějaký obyč. základ)
- Velké riziko, že se později budou o ovládání hudby „přetahovat“ ti nejvíce v náladě a bude to mít neblahý vliv na všechno dění:
- některé skladby nedohrají ani do konce, jiné budou hrát 5x
- postupně se bude přidávat hlasitost, až bude bedna více chrastit, než hrát
- ti, co by mohli nejvíce tančit na parketu budou řádit u zdroje hudby
Jak si připravit vlastní playlist na svatbu?
- Vyberte si platformu, která Vám vyhovuje. Ze zkušenosti vím, že nejlepší na to bude Spotify. Lze ale využít také Youtube, Tidal, případně mít muziku postahovanou v MP3 v počítači. U hudebních bank doporučuji zaplatit si verzi Pro (premium) alespoň na den konání svatby.
- Připravte si muziku do několika oddělených playlistů, které potom budete přepínat podle nálady. Počet je na vás, ale jako základ bych uvedl:
- Oběd (jazz, Adele, Vangelis, Queen atd…)
- Přes den (něco klidného k poslechu, mohou být i 60.-70 léta, známé a oblíbené hity, které ale nejsou příliš na tanec: Coldplay, Imagine Dragon, starší pak Earth, Wind and Fire, W. Houston atd…)
- Dětské skladby (Baby shark, Já tak rád trsám, Dědoles…)
- Ploužáky (takové ty běžné, co se líbí většině – Lady Gaga, Kryštof, Elton John)
- 70s – 80s (70. – 80. léta – lze hrát v podstatě kdykoliv – Sandra, Madonna, Queen..)
- Pop (J.Timberlake, Maroon 5, Mirai, Mandrage …)
- Rockové (rychlejší skladby na tanec: Acdc, Kabát, Chinaski, Divokej Bill)
- 90s – 00s (90. léta a millenia – nejsou pro každého, proto je oddělit)
- Československá diskotéka (M.David, H.Vondráčková, H.Zagorová…)
- Diskotékové (Alvaro Soler, Khaled, ale i D.Guetta,
- Blbinky (na konec párty: Ptačí tanec, Mašinka, Pohádkové písničky – někdo to nemusí, ale pokud vám to nevadí, tak nad ránem to někdy funguje )
Největší pecky (tady to je jasné: Ymca, Macarena, We will rock you, Cotton Eye Joe, Svaz českých bohémů, Hannah Montana atd… Všechny nejoblíbenější pecky – rychlejší písničky)
Chcete si ušetřit čas? Udělal jsem to za Vás!
Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a za mírný příspěvek získáte přístup ke všem mým playlistům na Spotify, které průběžně aktualizuji.
Proč dělat tolik seznamů? Nestačí jeden playlist na svatbu?
Nestačí. Pokud bude vše v jednom, tak přehrávač nepozná, jakou máte zrovna náladu a po jednom ploužáku vám pustí nějakou taneční pecku. Když to bude oddělené, tak když pustíte playlist s ploužáky, bude se jen ploužit. Až budete mít náladu na „devadesátky“, tak si je tam pustíte a víte, že vám do toho neskočí ploužák. Samozřejmě nemusíte pak využít všechny – ale lepší je být připraven.
Nastavte si plynulé přechody (cca 5 sekund přechod) a je dobré i náhodné přehrávání.
U oběda bude hrát playlist „Oběd“, pak „přes den“ .. to je doba, kdy lze dělat svatební hry, hosté si povídají atd. Svatební „party“ pak obvykle začíná prvním tancem novomanželů a následuje čas, kdy si hosté chtějí zatančit s nevěstou a ženichem a také mezi sebou – takže Ploužáky.
Po sérii ploužáků to vždy trochu opadne, ale v podstatě mohou hrát dál, nebo přejdeme k 70-80 letům. Jsou tam zajímavé hity, které lidi mají rádi, u baru nebo u stolu si budou poklepávat nohou, ale tančit se chvíli nebude. Jakmile se začne tančit, tak je třeba přizpůsobit vždy hudbu a přepínat v blocích – chvíli jeden playlist, pak druhý.
Jaké zařízení na to mám použít?
Zdrojem hudby může být jakýkoliv chytrý telefon, tablet, nebo počítač, dobré je, když má přístup k internetu.
Dále budete potřebovat nějaký reprák – chce to něco většího, ideálně s větším výkonem. V podstatě to poznáte i podle ceny – reprák za 2.000 stačit nebude, za 10.000 už to bude asi v pohodě.
Já používám Electro Voice Everse8, nicméně ten stojí skoro 20.000 Kč.
Pokud bych měl vybrat něco levnějšího, koupil bych nějaké JBL (např Partybox 110 za cenu pod 10.000)
Hodil by se i Mikrofon JBL Wireless za cenu asi 2500 Kč.
Světla např. Beamz Party Bar
Vše si můžete také půjčit od nějakého známého, nebo z půjčovny, ale tam počítejte s tím, že za pronájem se platí cca 1000-1500 Kč za 1kus techniky.
Závěrem bych chtěl říct, že já sám si myslím, že řešit si hudbu svépomocí není dobrý nápad. Vždy bude výrazně lepší atmosféra, když si objednáte profesionálního svatebního DJe nebo kapelu. To slovíčko „svatební“ je v tomto případě velmi důležité, protože kupříkladu klubový DJ si se svatbou moc dobře neporadí – v klubu se dnes nemoderuje a rozhodně se nehraje hudba také pro babičky atd. Pokud nejste ve finanční tísni, tak na hudbě a zábavě nešetřete víc, než je nutné. Na šetření je na svatbě daleko lepší prostor (kupříkladu výzdoba stolů, strom otisků, jmenovky na stolech, zasedací pořádek, koutek pro muže, koutek pro ženy, dárečky pro každého – to jsou podle mě věci, kde se dá šetřit, pokud je potřeba – ale samozřejmě i zde platí 100 lidí = 100 chutí.
Všem Vám přeji svatbu takovou, jakou si představujete a níže přikládám názory několika lidí ze skupin na facebooku, kteří zažili svatbu s playlistem bez DJe a posuďte sami.
Hodně štěstí.