V posledních letech se těší velké oblibě fotokoutky. Jsou takřka na každé svatbě (až 80%) a to v různých podobách, každý chce mít fotokoutek na svatbu. Někdy si jej připraví sami snoubenci, jindy tuto službu nabídne svatební koordinátorka, fotograf, DJ, nebo specializovaná firma. Fotografické pozadí, rekvizity i další vybavení může být u každého fotokoutku stejné, ale srdce, tedy zařízení, které fotí a často také tiskne je ten hlavní rozdíl. Každá z variant má své výhody, které se pokusím v tomto článku rozepsat.
Fotokoutek na svatbu s mobilním telefonem / tabletem a fototiskárnou
Fotokoutek na svatbu s mobilním telefonem je patrně nejlevnější a zároveň také nejméně častým způsobem. Většina dnešních telefonů umí poměrně hezké fotky (bavíme se o mobilech s pořizovací cenou 10.000,- a více – iPhone, vyšší řady Samsung, Xiaomi…). Fotografie lze velmi snadno sdílet s přáteli, posílat na FB messenger (ten ovšem snižuje kvalitu fotek), e-mail, WhatsApp… nebo přímo vkládat na sociální sítě (Facebook, Instagram …), kde můžete zároveň vložit popisek, komentář, označit umístění nebo osoby. Výhodou (ale i nevýhodou) sdílení na sociálních sítích je samozřejmě větší zásah publika a pro profesionály pak jistá forma reklamy (například při označení svatebního místa, fotografa, DJe/moderátora ….). Nevýhoda je absence tiskárny fotek.
Chete-li tedy fotografie vytisknout, musíte fotky buď po svatbě odeslat do fotolabu, vytisknout v kiosku (např. v drogerii DM) případně koupit nebo zapůjčit fototiskárnu. Ty nejsnáze dostupné tiskárny pořídíte už za cenu kolem 1500 Kč, osobně doporučuji spíš draží modely (Canon Selphy za 3500,-). Na takové tiskárně můžete fotografie ihned tisknout, ovšem za mírně vyšší cenu papíru (cca 12 Kč/ 1ks). Výhodou těchto tiskáren je zejména typ tisku, který je termosublimační – znamená to, že se do tiskárny nedoplňuje žádný inkoust a tiskárna tak nikdy nezaschne. Můžete tedy nechat tiskárnu 2 roky ve skříni a pak ji vyndat, koupit papír a zase tisknete v plné kvalitě.
Doporučuji připravit také stativ (stojan) na mobil, abyste se mohli fotit skupinově bez nutnosti asistence a využívat funkci časové spouště (odpočet třeba 10 sekund a pak telefon sám vyfotí), kterou má každý telefon s foťákem.
Výhody:
- Nízké náklady na pořízení při využití již zakoupeného telefonu nebo tabletu
- Možnost fotografie prohlížet před tisknutím nebo odesláním
- Při správném software lze fotografie upravovat (doplnit texty, piktogramy, kliparty…) nebo vytvářet koláže z fotek
- Po svatbě Vám zůstane fototiskárna (pokud jste si ji zakoupili) pro další využití
- Možnost focení jak selfie, tak klasických fotek
- Můžete fotit v kterém koliv místě svatby i mimo fotokoutek
- Opakované focení nevydařených fotek nic nestojí, tiskne se až když je fotka v pořádku
Nevýhody:
- U telefonů malý display (při skupinovém focení se moc nevidíte)
- Snadno se telefon někde odloží a pak se hledá
- Nutnost připravené nabíječky
- Je s tím trochu práce a musí to občas někdo hlídat
- Pokud není obsluha, může se stát, že se hosté fotit nebudou
- Největší nevýhoda je ale nemožnost připojení blesku a proto toto zařízení lze jen velmi omezeně používat večer, v noci, ale i třeba ve špatně osvětlené místnosti
Instax, Polaroid
Velmi rozšířená varianta fotokoutku je zejména s Instaxem, který poslední roky zažíval doslova „boom“ s sebou zároveň nese nejvíc nevýhod ze všech variant. Za pořizovací cenu nejběžnějších modelů od 2000 Kč (Instax mini) do cca 4000 pořídíte vskutku zajímavý přístroj, který umí vyfotit s bleskem a v relativně krátkém čase vytisknout fotografii. Jedná se o populární zařízení, které je možná zajímavé, je v tom i trocha toho retro zážitku, ale to je asi tak vše, co Instaxy nabízí. Fotky z těchto zařízení jsou poměrně malé, díky malému a velmi směrovému blesku je v přítmí osvětlen pouze střed fotografie. Fotky přes den jsou sice poměrně použitelné, ale zase nemají takovou stálost barev (po čase celá fotografie tmavne). Při focení selfie se musíte spolehnout na miniaturní zrcátko, v kterým sotva poznáte směr focení, ale rozhodně ne zda nemá někdo zavřené oči nebo zda je vůbec vidět při hromadné fotce.
Tou negativní třešničkou na dortu je pak to, že většina fotoaparátů tohoto typu nemá náhledový displej (pouze průhledové okénko pro obsluhu) a fotku tak musíte vytisknout za plnou cenu a pak se podíváte, zda všichni koukají do objektivu a zda jsou vůbec vidět. Cena jedné fotografie vychází na 20-25 Kč (podle velikosti zakoupeného balení). Papíry lze také zakoupit na eshopech typu Aliexpres za nižší cenu (kolem 18 Kč), avšak musíte papíry objednat s dostatečným předdstihem. Tisk fotografie je sice relativně rychlý, ale vždy musíte cca 3-6 minut počkat. Po celé ČR existuje řada půjčoven, které Vám Instax zapůjčí již kolem cca 300 Kč/den.
Pokud si chcete pořídit trochu vybavenější přístroj, pak Instax Square SQ20 (kolem 4000Kč) už má menší displej na zobrazení fotek, má možnost fotky ukládat v el.podobě na SD kartu a nemusíte tak tisknout všechny fotky včetně špatných a navíc ty dobré vytisknete třeba 5x. Stále ovšem i zde platí ostatní všeobecné nevýhody Instaxu jako málo výkonný a příliš směrový blesk (noční fotky jsou špatné), vysoká cena fotografie (balíček 10 papírů stojí 350 Kč = 35 Kč/1ks)
Osobně tuto variantu moc nedoporučuji, protože je zde více negativ, než pozitiv.
Výhody:
- Atraktivní vzhled (trochu retro)
- „Okamžitý tisk“
- Snadná možnost přenášení
- Nízká pořizovací cena
Nevýhody:
- Malé fotky
- Nemožnost prohlédnout před tiskem
- Chybí náhledový display (osoby se při focení nevidí)
- Relativně drahý tisk
- Málo výkonný a příliš směrový blesk
- Ne zrovna snadné obvládání (zejména pro seniory je to často zcela nepoužitelné)
- Nutnost měnit baterie (obvykle 2x AA tužkové alkalické články vydží cca 50 fotek s bleskem)
- Aparát má nastaveno automatické vypnutí po 5 min (musí se tedy zase zapínat)
- Stálá rychlost uzávěrky 1/60s – mávnutí ruky tak znamená rozmazání a v místnosti nelze fotit bez blesku nebo světla
- Fotopapíry (ani fotky) nesmíte nechat uvnitř rozehřátého auta
- Fotografie se neukládá a není možno vytisknout 2x stejnou ani jí poslat na email
Zrcadlovka
Za použití zrcadlovky získáte relativně snadno stejnou kvalitu jako u profi fotobudky, ale za cenu více práce. Jistě máte ve vašem okolí někoho, kdo vlastní zrcadlovku a kdo Vám ji půjčí – tím máte to nejdůležitější. Nicméně pokud budete zrcadlovkou jen fotit, budete mít někoho, kdo jí bude mít na starosti a nebudete chtít fotky ihned zpracovávat, je to schůdné řešení. Pokud chcete ovšem ušetřit peníze a mít z toho automatický fotokoutek, potřebujete k tomu také tiskárnu (pozor, většina zrcadlovek se musí připojit kabelem!), náhledový monitor (lze použít kancelářský s patřičným vstupem) a určitě budete potřebovat stativ. Pro dokonalé fotky je ale vhodné mít studiový blesk s deštníkem, nebo studiová světla se softboxy (na změkčení světla).
Při takovéto „sadě“ můžete fotky dálkovým ovladačem nebo časovou spouští vyfotit a pak v menu dát „vytisknout“ Nic dalšího se s tím nedá dělat, pokud nedpoplníte počítač s patřičným softwarem. K tomu je nutno ovšem mít obsluhu a v tuto chvíli je to už zbytečně složité, abyste si fotokoutek tímto způsobem zajišťovali sami. Lepší je tedy poprosit fotografa, aby se o všechno postaral a vše přivezl. Cenově se ale už blížíte k profi fotobudce, která bude daleko elegantnější a v podstatě automatická. Cena výtisků fotek je pak podobná, v závislosti na použité tiskárně (lze používat hoby tiskárny typu Canon Seplhy, nebo profi fototiskárny, které mají pořizovací cenu v řádu nižších desítek tisíc, ale fotku vytisknou výrazně levněji).
Výhody:
- Fotky mohou být opravdu profesionální
- Cena za výtisk od 10 Kč, dle typu tiskárny, ale je nutno přičíst cenu vybavení, nebo jeho pronájmu)
- Možnost focení i v temné místnosti v průběhu večera
- Obsluha může doporučit vhodný postoj nebo kam s rukama
Nevýhody:
- Spousta kabelů a elektroniky na stojanech a stolečcích
- Pokud chcete rychlou službu, musíte mít alespoň 2 lidi (1x focení, 1x tisk) a střídat karty, nebo mít 1 člověka a program pro fotobudky
- Vyšší cena služby (ale nižší cena fotografie)
- Zabere víc místa
Fotokoutek na svatbu s profi fotobudkou
Fotobudka je dle mého názoru asi nejlepší řešení pro fotokoutek na svatbě (a to ne jen proto, že jej sám provozuji 🙂 ). Zařízení je elegantní, kompaktní a na svatbu se velmi hodí. Většina provozovatelů v ČR má fotobudky v bílé barvě (jen několik jich je ze dřeva), což se na svatbu také hodí a nabízí službu komplet na klíč. Za obvyklou cenu kolem 10.000 lze pořídit pronájem kompletního fotokoutku zpravidla na 3 hodiny neomezeného tisku. Znamená to, že obsluha fotokoutku přijede, postaví si na stativy Vámi předem vybrané fotopozadí, připraví fotobudku, na stoleček nachystá domluvené rekvizity a může začít fotit. Vyfocení jedné fotografie trvá obvykle cca 5 sekund (protože je tam odpočet), ale rychlost focení závisí samozřejmě na hostech (jak dlouho se „štelují“ před objektivem).
Na velkém náhledovém monitoru vpředu fotobudky se všechny osoby vidí (a kdo ne, ten nebude na fotce). Monitor funguje také jako dotykové ovládání – takže obsluha klikne, 3 – 2 – 1 – SÝR, CVAK+BLIK a fotografie je na monitoru. Po odsouhlasení fotky všemi zúčastněnými stačí stisknout tlačítko a za 10 sekund je krásná fotka na světě. Chcete fotek víc? Pro každého jednu? Žádný problém, do minutky je máte v ruce. Služba je sice nejdražší z možností, ale pohodlností pro svatebčany i kvalitou vytištěných fotek je bezkonkurenční. Navíc v případě vyššího počtu vytištěných fotek se dostáváme na nejlevnější cenu za 1 kus.
Naše nabídka fotobudky na svatbu:
8.000 Kč za 3 hodiny neomezeného tisku,
nebo za 6.000 Kč pro všechny snoubence, kteří si objednají moje služby DJe a moderátora.
Cena zahrnuje také dopravu do 100 km, velké množství rekvizit, výběr z fotopozadí, přípravu grafického rámečku, který bude vytištěn na každé fotce (například ve stejném vizuálu jako oznámení, s Vašimi jmény, datem a třeba i místem svatby).
Výhody:
- Kompletní služba na klíč – vy se o nic nestaráte
- Příprava max 30 minut
- Zkušená obsluha, která dohlédne i na lepení fotek do alba pro novomanžele
- Vysokorychlostní tisk
- Profi kvalita fotek 600dpi, lesklé nebo matné
- Několik volitelých rozměrů fotek (podle typu papíru: 9×13, 10×15, 5×15, nebo za příplatek i formát 15×20)
- Velké množství rekvizit a pozadí v ceně
- Možnost využití zeleného tzv. klíčovacího pozadí, které se v reálném čase vymění za jakýkoliv obrázek (třeba dřevěná vrata, kamenná zeď, nebo třeba noc v Paříži)
- Grafický rámeček podle svatebního oznámení
- Vejde se na 3x3m
- Přídavný studiový blesk s deštníkem a světla se softboxy
- Možnost dotisku jednotlivých fotek v průběhu večera
- Okamžité zasílání na e-mail
- Po svatbě lze stáhnout všechny fotky v digitální kvalitě do svého PC
Nevýhody:
- Vyšší cena pronájmu v porovnání s Instaxem
Tabulka srovnání cen
Cena pořízení | Cena 1ks (jen papír) | Celkem za 250 fotek | ||
Mobil + tiskárna | Dokoupení pouze tiskárny (Selphy) | 3.490 Kč | 12 Kč | 6.490 Kč |
Instax | Fujifilm Instax Mini 11 (Alza) | 1.800 Kč | 25 Kč | 6.800 Kč |
Instax | Fujifilm Instax Mini 11 (pronájem CEWE) | 210 Kč | 25 Kč | 5.210 Kč |
Fotobudka | Služba 321 SÝR | 8.000 Kč | 0 Kč | 8.000 Kč |
Fotobudka | Služba 321 SÝR v balíčku s Djem | 6.000 Kč | 0 Kč | 6.000 Kč |
Patrně si teď říkáte, kolik fotek se tak na svatbě může vyfotit. Pokud nemáte nikoho, kdo by to hostům vysvětlil, aktivně fotil nebo pomáhal s focením, fotek může být opravdu málo (zažil jsem třeba fotokoutek s Instaxem, kde se vyfotila 1 fotka za celý den a večer). Pokud se hosté budou chtít fotit, někdo jim s tím pomůže, fotí se víc.. někdy i hodně…
V případě Instaxu se na svatbě s 50 hosty dostanete na číslo 50-100 ks (tím, jak to trvá a není to nic moc, se víc nefotí).
Když budete mít mobil a tiskárnu, bude těch fotografií kolem 100 ks …
V případě profi fotokoutku s fotobudkou se dostáváme nad 150, spíš 200ks.
Při svatbě se 100 svatebčany bývá obvyklé, že se vyfotí přes 250 fotografií.
Místo, pozadí, tipy…
Pro všechny varianty fotokoutku pak platí, že je dobré mít připravené místo cca 3x3m se zásuvkou 230V, dostatečným světlem, ale také teplem. Pokud chcete zvýšit zájem o focení, mějte připravené hezké vtipné, ale i decentní rekvizity pro Vaše hosty a ideálně koutek umístěte do stejné místnosti (nebo ven), kde sedí všichni hosté. Stejně jako u tanečního parketu zde platí, že pokud tam hosté nevidí ze své židle, bude se méně využívat. Proto se také těší velké oblibě svatební stodoly, kde je vše včetně baru, parketu i sezení v jedné velké místnosti.
Jako pozadí můžete použít hezký kus látky, záclony v kombinaci se světýlky (ale pozor, blesk foťáku efekt světýlek dost skryje), ale vždy nejlépe zapůsobí nějaké reálné pozadí v místě svatby (hezká, nebo naopak oprýskaná zeď, vyrovnané dřevo, vrata od stodoly atd..). Nejen, že dobře vypadá, ale při pohledu na fotku za 10 let Vám to připomene svatební místo víc, než třeba textilní pozadí, nebo fotka pláže, přes klíčovací pozadí.